تبلیغات
عتیق سرویس اولین مرکز خدمات پس از فروش و "تعمیر" لوازم خانگی در ایران - چگونه هزینه مصرف انرژی خانه خود را کاهش دهیم-قسمت اول
 
عتیق سرویس اولین مرکز خدمات پس از فروش و "تعمیر" لوازم خانگی در ایران
تعمیرات انواع لباسشویی ، ساید بای ساید.ماکروویو.جاروبرقی.کولر های آبی و گازی.اجاق گاز ،تعمیر سرخ کن ،تعمیر لباسشویی
                                                        

تعمیرگاه تخصصی لوازم خانگی در ایران

کانال رسمی عتیق سرویس در تلگرام

درباره وبلاگ

خدمات فنی عتیق تاسیس 1344
آدرس. تهران تهرانپارس فلکه اول خیابان بهار شماره 143
تلفنهای تماس:
77862246.77714540
77714541.77735021
تلفن مدیریت.09122902536
مدیر وبلاگ : mohammad atigh
تماس با ما
مطالب اخیر
نویسندگان
نظرسنجی
به نظر شما بهترین برند لوازم خانگی کدام برند می باشد ؟


برچسبها
صفحات جانبی
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
چگونه هزینه مصرف انرژی خانه خود را کاهش دهیم

 مصرف انرژی خانه

اولین گام برای استفاده کارآمدتر از انرژی در بخش خانگی، یافتن نقاطی از خانه است که بیشترین مصرف انرژی را دارد. ممیزی انرژی، این نقاط را نشان داده و با ارائه اندازه گیریهای دقیق، راههایی برای کاهش هزینه های انرژی پیشنهاد میکند. در مورد ممیزی انرژی نکاتی یادآور میشود:

۱ – در صورت امکان از طرح ساختمان خود نقشه های اجرایی ماندن کف، دیوار و سقف را بخواهید و از میزان صحیح عایقکاری حرارتی در آن اطمینان حاصل کنید.
۲ – تمام سوراخها و شکافهای دیوارها، سقفها، درها، اتصالات روشنایی، سوئیچها و خروجیهای برق را که موجب نشست هوا به بیرون یا درون میشوند، کنترل کنید.
۳ – از باز نبودن دریچه شومینه اطمینان حاصل کنید.
۴ – از صحت عملکرد کلیه وسایل منزل و نیز سیستمهای سرمایش و گرمایش اطمینان حاصل کنید.
۵ – روشناییهای مورد نیاز خانواده را بررسی کنید و با استفاده از الگویی مناسب، نورهای مناطق پرمصرف مانند اتاق نشمین، آشپزخانه و قسمتهای بیرونی را مورد توجه قرار دهید. راههای استفاده از نور روز و کاهش زمان روشن بودن لامپها را بررسی کرده و لامپهای رشتهای را با لامپهای استاندارد فلورسنت یا لامپهای کم مصرف جایگزین کنید. عایقکاری حرارتی و هوابندی
 

یکی از سریعترین و سودآورترین نتایج استفاده از طرح جامع انرژیهای خانگی، بررسی چگونگی عایقکاری منزل به منظور کاستن اتلاف انرژی است. این کار باعث استفاده مناسبتر از هزینههای پرداختی انرژی میشود. تولید یک عایق مناسب با استفاده از ترکیب مصالح و تفکیکهای ساخت و ساز، منجر به ایجاد بنایی با خصوصیات حرارتی مطلوب میشود؛ به طوری که نیاز به عملیاتی نظیر تصفیه هوا و کنترل میزان رطوبت ضروری نیست. با صرف هزینهای اندک میتوان با استفاده از محصولات عایق کار و هوابندی خاص، هزینههای سرمایهگذاری مورد نیاز برای تامین سرمایش و گرمایش را تا ۳۰درصد کاهش داد.

هوابندی
نشت هوای گرم از خانه به بیرون در تابستان و خروج آن در طول زمستان دلیل عمده هدر رفتنهای زیاد پرداختی انرژی در خانه است. از جمله سریعترین راههای صرفهجویی در هزینه، گچ گرفتن، درزگیری یا هوابندی تمامی شکافها، ترکها و روزنههای مرتبط با فضای بیرون است. با کاهش دادن راههای نفوذ هوا میتوان با ۱۴درصد در پرداخت قبوض انرژی صرفهجویی کرد.
این راهها عبارتنداز: آبریز سقف، ورودی اتاق شیروانی، جعبه و کابلهای برق، لولهکشیها، دودکش آب گرمکن، کانالها، درها و چارچوبها، هواکش شومینه، ورودی هوای گرم، چارچوب پنجرهها، کف و تزئینات داخلی، فضاهای دسترسی به لولهکشی، کلیدها و پریزهای برق، اتصالات روشنایی و آستانه درها.

نکاتی درباره هوابندی
اگر راهکارهای هوابندی را در خانه به کار ببندید تا اندازه زیادی از هدر شدن انرژی جلوگیری کردهاید.

۱ – ابتدا راههای ورود و خروج هوا به خانه را امتحان کنید. در یک روز بادی با قرار دادن تکه چوب در حال سوختن جلوی مکانهایی نظیر پنجره، در، جعبههای برق، اتصالات لوله، اتصالات سقف و سایر نقاط که احتمال ارتباط با بیرون برای آنها متصور است، این آزمایش صورت میگیرد. در صورتی که یک جریان افقی از حرکت دود ایجاد شود، نشاندهنده وجود شکاف است که باید با درزگیری، گچکاری یا بتونهکاری رفع شود. 
۲ – در و پنجرههایی را که نشست دارند، درزبندی کنید.
۳ – فضای توخالی بالای کابینت، سقفها، کفها، دیوارهای بیرونی و مسیرهای سیمکشی برق را که نشست دارند، درزبندی کنید.
۴ – پشت کلید و پریزهای برق موجود بر روی دیوارهای بیرونی، واشر لاستیکی نصب کنید.
۵ – سوراخهای موجود روی عایق را که به واسطه کثیف بودن عایق دیده نشده و منشا نشت هوا هستند، جستوجو کنید. شما میتوانید این مشکل را با چسباندن صفحات پلاستیکی روی آنها و گچ گرفتن اطراف صفحات رفع کنید.
۶ – بر روی پنجرههای تک جداره، پرده کرکرههای قابل تنظیم در بخش بیرونی مانند پرده کرکره پارسیانا نصب کرده یا آن را با پنجرههای دوجداره جایگزین کنید. 
نصب این پنجرهها، میزان مقاومت حرارتی را تا دو برابر افزایش داده و میتواند مزیتهایی نظیر کاهش میعان آب روی پنجره و نیز ممانعت از یخزدگی را به دنبال داشته باشد.
۷ – در زمان استفاده نکردن از شومینه، دریچه هواکش آن کاملا بسته باشد. یکی از عوامل مهم در طراحی شومینه، امکان خروج سریع دود است، بنابراین تا زمانی که هواکش کاملا بسته نباشد، هوای گرم، بیست و چهار ساعته به سرعت در حال خروج است.
۸ – جهت کاهش نشت دیوارهای بیرونی در ساختمان جدید، کوبیدن محل اتصال پوشش خارجی یا درزبندی و گچ گرفتن دیوارهای خارجی ضروری است.

سرمایش و گرمایش
برای سرمایش و گرمایش، باید انرژی و هزینه بیشتری نسبت به سایر سیستمهای خانگی به کار برد. برای نمونه ۴۴درصد از مبلغ قبوض تاسیسات مربوط به فرآیند سرمایش و گرمایش میشود. این مساله که از چه نوع سیستم گرمایش، تهویه و هواساز در منزل استفاده میکنید، اهمیت چندانی ندارد؛ زیرا میتوانید با نگهداری درست و ارتقای تجهیزات خانه، آسایش خود را بالا برده و در هزینه صرفهجویی کنید. اما به خاطر داشته باشید که در مقایسه با سیستمهای کلی خانگی، یک دیگ با کارکرد بهینه، به تنهایی نمیتواند مخارج انرژی را کاهش دهد. با انجام کارهایی نظیر نگهداری خاص از سیستمها، ارتقای سیستم با عایقهای ویژه، هوابندی و تنظیم ترموستات، میتوانید مبلغ صورتحساب انرژی خود را کاهش داده و آلودگی ایجاد شده را به نصف برسانید.

سیستمهای گرمایش خانگی
برای گرم کردن خانه در نقاط مختلف کشور سوختهای مختلفی همچون گاز، نفت، برق و غیره استفاده میشود که برای بهینه شدن مصرف سوخت نکات زیر قابل توجه است:

۱ – بین رادیاتور و دیوار پشت آن از صفحات انعکاس گرمایی استفاده کنید.
۲ – از فن تهویه آشپزخانه، حمام و سایر نقاط، به شکل معقول استفاده کنید. اینگونه فنها میتوانند در طول یک ساعت مقدار قابل توجهی از هوای گرم یا سرد را از خانه خارج کنند. به محض پایان کار آنها را خاموش کنید.
۳ – در طول فصول گرم جلوی پنجرههای جنوبی ساختمان، سایبان یا پرده نصب کنید.
۴ – در زمستان در طول روز پرده را کنار بزنید تا نور وارد شود و در طول شب برای جلوگیری از ورود هوای سرد، آن را بسته نگه دارید. در فصل گرم نیز در طول روز سایهبان و پوشش پنجره را برای جلوگیری از دریافت حرارت خورشیدی بسته نگه دارید.
۵ – در اتاقهایی را که بلااستفاده بوده و از باقی قسمتهای منزل جدا شده، بسته نگه دارید. درجه ترموستات را پایین آورده و یا وسیله گرمایشی آن قسمت را خاموش کنید. اما اگر گرمایش آن اتاقها روی تعبیه قسمتها تاثیر منفی دارد، آن را خاموش نکنید. به عنوان مثال، اگر سیستم گرمایش شما پمپ حرارتی است، خروجیها را هرگز نبندید؛ زیرا بستن خروجیها باعث صدمه زدن به پمپ حرارتی میشود.
۶ – درصورت خریداری یک سیستم گرمایش یا سرمایش جدید، تجهیزاتی با بازده انرژی بالا انتخاب کنید. برای مقایسه انرژی مصرف، پیمانکار باید قادر به ارائه لیستی از انواع مختلف مدلها و طرحها باشد. از این رو مدلی را که بالاترین رده انرژی را در برچسب انرژی دارد، استفاده کنید

کانالها
اگرچه کانالها در زیر پای شما یا بالای سر شما هستند، ولی یکی از مهمترین سیستمها در خانه شما بوده و با اتلاف انرژی، مقدار زیادی از پول شما را هدر میدهند.
سیستم کانالکشی خانه، یک شبکه شاخهای از لولههای موجود در بین دیوار، سقف یا کف خانه است که هوای تولیدشده در دیگ و تهویه مطبوع مرکزی را به داخل اتاق حمل میکند. کانالها معمولا از ورقهای فلزی، فایبرگلاس و گاهی اوقات نیز عایقی ندارند. کانالهایی که به محیطهای غیرگرم نشت حرارت دارند، سالانه مقدار زیادی اتلاف هزینه را موجب میشوند. کانالهای عایق شده در فضاهایی که سیستم گرمایش و سرمایش ندارند، معمولا بسیار اقتصادی هستند.

داکتها
داکتها درزبندی نشده زیر سقفها و پیلوتهای بدون استفاده و کمارتفاع، گرما را از دست داده و موجب افزایش هزینهها میشوند. برای جلوگیری از فرسودگی، ترکخوردگی و چسبندگی نوارهای عایقکاری به مرور زمان به نکات زیر توجه داشته باشید:

الف- فراموش نکنید داکتهای عایقشده زیرزمینی، فضای زیرزمین را سردتر خواهد کرد. در صورتی که داکتها و دیوارهای زیرزمین عایق نشدهاند، هر دو را مورد توجه قرار دهید.
ب- اگر زیرزمین خانه به فضای قابل زندگی تغییر کاربری داد، داکتهای رفت و برگشت هوای گرم را برای تمامی اتاقهای زیرزمین تامین کنید.
پ- از وجود عایق مناسب در اطراف داکتهای هوای سرد به منظور جلوگیری از تشکیل رطوبت اطمینان حاصل کنید.
ت- برای تعمیر و کمک در زمینه عایقبندی داکتها با یک متخصص تماس بگیرید.

پمپهای حرارتی
اگر برای گرمایش خانه از برق استفاده میکنید، نصب یک پمپ حرارتی با بازده انرژی بالا را مدنظر قرار دهید. پمپهای حرارتی از جمله کاراترین وسایل تامین حرارت الکتریکی در شرایط آبوهوایی معتدل است و حرارت تامین شده متوسط آنها سه برابر وسایل هماندازه آنها از نظر مصرف انرژی است. پمپهای حرارتی دارای سه نوع هوا به هوا، آبی و زمینی جهت تامین انرژی هستند. آنها حرارت را از هوا، آب یا زمین بیرون خانه شما دریافت و آن را جهت استفاده داخل منزل متمرکز میکنند. پمپهای حرارتی به عنوان تهویه مطبوع مرکزی میتوانند دومنظوره استفاده شوند. آنها همچنین میتوانند با بیرون بردن گرمای منزل، خانه را سرد کنند. پمپهای حرارتی میتوانند میزان برق مصرفی جهت گرمایش را بین ۳۰ تا ۴۰درصد کاهش دهند.

نکاتی در مورد پمپهای حرارتی
اگر تنظیم ترموستات پمپ به حالت دستی سبب افزایش مقاومت الکتریکی شد، آن را به حالت دستی بازنگردانید. این نوع از گرمایش که اغلب به عنوان یک پشتیبان برای پمپ حرارتی محسوب میشود، بسیار گران است. همچنین فیلترها را حداقل یکبار در ماه تعویض یا در صورت نیاز، تمیز و طبق توصیه سازنده آن را نگهداری کنید.

شومینه
شومینه در صورت استفاده نامطلوب و رعایت نکردن ملزومات آن، میتواند به عنوان یکی از منابع اتلاف حرارتی باشد. به عبارتی با این کار بخشی از انرژی به همراه حجمی از هوای گرم، مستقیم از دودکش بیرون فرستاده میشود. 
از این رو رعایت نکات زیر ضروری است:

– اگر از شومینه استفاده نمیکنید، دودکش آن را درزگیری کنید و دریچه آن را بسته نگه دارید. باز گذاشتن دریچه، به منزله باز گذاشتن پنجرهای به پهنای حدود ۲۰سانتیمتر در طول زمستان برای خروج هوای گرم است.
– بازگذاشتن دمپر زیر شومینه به کاهش تلفات حرارتی کمک میکند یا درز دمپر را به اندازه ۲تا۳سانتیمتر بازگذاشته و درهای اتاق را ببندید.
– درهای شیشهای نشکن نصب کرده و یک سیستم تبادل که هوای گرم را به اتاق بازگرداند، تعبیه کنید.
-درز دمپر دودکش را درزبندی کرده و تا حد امکان آن را کیپ کنید.
-اطراف دودکش را گچگیری کنید.
-از شبکههای فلزی مخصوص C شکل جهت هدایت هوای سرد اتاق به داخل شومینه استفاده کنید تا هوای گرم در اتاق به چرخش درآید. نکاتی در مورد سرمایش
– ترموستات را تا حدی که به راحتی و آسایش شما صدمه نمیزند، پایین نگه دارید. تفاوت کم بین درجه حرارت داخل و خارج کاهش مخارج را در پی دارد.
– درجه ترموستات را پایینتر از درجه متداول نگذارید؛ زیرا این کار باعث تسریع در سرمایش محیط نشده و مخارج بیشتری را تحمیل خواهد کرد.
– در ورودی شبکه تهویه مطبوع به دلیل تاثیرات بیشتر در سرمایش از یک فن استفاده کنید، بدون اینکه مخارج انرژی به کار رفته را افزایش دهید.
– از سایه درختان و گیاهان بر روی دستگاههای تهویه استفاده کنید؛ اما توجه کنید که مسیر ورودی تهویه مختل نشود. دستگاه تهویه در حال کار در زیر سایه، تا ۱۰درصد کمتر از تهویه زیر آفتاب انرژی مصرف میکند.

گرمایش شبانه
با بهکارگیری ترموستات قابل برنامهریزی میتوانید گرمایش خانه را شب هنگام یا زمانی که در منزل نیستید پایین آورید. سرمایش 
با روشن کردن خودکار سیستم تهویه مطبوع در شبهای تابستان میتوانید به صرفهجویی در هزینههای انرژی خود کمک کنید. (با این روش بدنه ساختمان در شبهای خنک تابستان سرد شده و در روز، احساس خنکی بیشتری خواهید کرد).
با کم کردن درجه ترموستاتها به میزان ۱۰ تا ۱۵درصد در هشت ساعت روزانه، شما میتوانید تا ۱۰درصد در هزینههای انرژی سالانه صرفهجویی کنید. انجام این کار میتواند بدون زحمتی برای شما، به صورت اتوماتیک یا توسط ترموستاتهای قابل برنامهریزی صورت گیرد. به کمک این ترموستات شما میتوانید وسایل تهویه هوا یا گرمایش را طبق جدول زمانبندی روشن کنید. در نتیجه وسایل در زمانهایی که شما خواب هستید یا هنگامی که قسمتی از خانه استفاده نمیشوند به کار نمیرود.
ترموستاتهای قابل برنامهریزی میتوانند تنظیماتی را که به صورت دستی در طول روز یا هفته اجرا کردهاید به صورت داده اطلاعاتی، ذخیره و تکرار کنند.
به منظور صرفهجویی بهتر میتوانید از سیستم کنترل هوشمند موتورخانه استفاده کنید و با نصب آن روی تاسیسات موتورخانه، هزینههای گاز مصرفی را تا ۶۰درصد کاهش دهید. همچنین نصب شیر ترموستاتیک بر روی رادیاتورهای شوفاژ، به میزان قابلتوجهی از مصرف انرژی میکاهد.


نوع مطلب :
برچسب ها : کم کردن هزینه های سوخت در منزل.نحوه پایین اوردن هزینه های منزل.کم کردن هزینه های سوختی در منزل.چگونه سوخت منزل خود را کاهش دهیم.، طریقه کم کردن سوخت در منزا.چطور سوخت مصرفی خود را کاهش دهیم.سوخت خانه خود را کاهش دهیم.طریقه کاهش هزینه های سوختی در منزل.چگونه در منزل با کمترین هزینه بیشتر بازدهی را داشته باشیم، راهگشا ترین نکات در رعایت کم مصرف کردن انرژی، چگونه هزینه های ساختمان را کم کنیم،
لینک های مرتبط :
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر