تبلیغات
عتیق سرویس اولین مرکز خدمات پس از فروش و "تعمیر" لوازم خانگی در ایران - چگونه هزینه مصرف انرژی خانه خود را کاهش دهیم-قسمت دوم
 
عتیق سرویس اولین مرکز خدمات پس از فروش و "تعمیر" لوازم خانگی در ایران
تعمیرات انواع لباسشویی ، ساید بای ساید.ماکروویو.جاروبرقی.کولر های آبی و گازی.اجاق گاز ،تعمیر سرخ کن ،تعمیر لباسشویی
                                                        

تعمیرگاه تخصصی لوازم خانگی در ایران

کانال رسمی عتیق سرویس در تلگرام

درباره وبلاگ

خدمات فنی عتیق تاسیس 1344
آدرس. تهران تهرانپارس فلکه اول خیابان بهار شماره 143
تلفنهای تماس:
77862246.77714540
77714541.77735021
تلفن مدیریت.09122902536
مدیر وبلاگ : mohammad atigh
تماس با ما
مطالب اخیر
نویسندگان
نظرسنجی
به نظر شما بهترین برند لوازم خانگی کدام برند می باشد ؟


برچسبها
صفحات جانبی
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

گرمایش آب
آب گرم مصرفی، سومین عاملی به شمار میرود که در خانه انرژی نیاز دارد.
به طوری که ۲۰درصد صورتحساب انرژی تاسیسات خانه را به خود اختصاص میدهد. برابر کاهش مخارج انرژی در این بخش، میتوانید از راهکارهای مصرف کمتر آب گرم، پایین آوردن درجه ترموستات، عایقبندی آبگرمکن و همچنین استفاده از آبگرمکنهایی که بازده گرمایی بیشتری دارد، بهره برید.
مصرف هفتگی آب موردنیاز برای استحمام یک خانواده چهارنفره، برای یک دوش ۵دقیقهای در روز، برابر ۷۰۰گالن بوده که این مقدار معادل مصرف آب نوشیدنی یک نفر طی سه سال خواهد بود. شما میتوانید با استفاده از دوشها و شیرهای کممصرف، میزان مصرف را به نصف تقلیل دهید. 
برای بهینه شدن مصرف انرژی در گرمایش آب، رعایت نکات زیر میتواند راهگشا باشد:

– نشت شیرها را برطرف کنید. زیرا یک شیر دارای نشت، مقدار زیادی از آب را در مدتی کوتاه هدر میدهد.
– کلیه لولهها و مخازن ذخیره آبگرمکن گازی یا نفتی خود را به استثنای بخشهای بالا و پایین آبگرمکن و ترموستات یا مشعل، عایقکاری کنید.
– از شیرها و روشهای کممصرف استفاده کنید.
– آبگرمکن جدیدی با کارآیی حرارتی بالاتر را تهیه کنید. به خصوص زمانی که عمر آبگرمکن شما بیش از ۷سال است. گرچه هزینهای برای شما دارد، اما در طول کارکرد وسیله، جبران میشود.
– ترموستات آبگرمکن را پایینتر بیاورید. زیرا اکثر آبگرمکنها هنگام خروج از کارخانه روی دماهای بالاتر تنظیم شدهاند. دمای مناسبی برای استفاده از آب گرم است.
– هر سه ماه یک بار آب مخزن را جهت عاری شدن از رسوبات که موجب پایین آمدن بازده حرارتی آبگرمکن میشود، تخلیه سازید. به توصیههای سازنده در این خصوص توجه کنید.
– چنانچه در محیطی گرم و آفتابی زندگی میکنید و گرمایش آب را با جریان الکتریسیته یا سوخت انجام میدهید، نصب آبگرمکنهای خورشیدی را مدنظر قرار دهید. سیستم پانلهای خورشیدی، سازگار با محیطزیست بوده و به راحتی با نصب روی سقف با معماری خانه شما سازگار میشود.
– سعی کنید به جای استفاده از وان، از دوش جهت استحمام استفاده کنید. در استحمام با وان ۱۵ تا ۲۵ گالن آب مصرف میشود، در حالی که این مقدار برای دوش ۵ دقیقهای کمتر از ۱۰گالن است.
– نصب یک سیستم بازیافت حرارت از آبهای گرم ریخته شده به فاضلاب را مدنظر قرار دهید.
– برچسبهای راهنمای انرژی را هنگام خرید مدنظر داشته باشید.

پنجره ها
یکی از جذابترین موارد قابل بحث، پنجرهها هستند که مسوولیت تامین تهویه و نور روز زمستان را برعهده دارند. واقعیت این است که ۱۰ تا ۱۵درصد صورتحسابهای انرژی به طور مستقیم به این بخش اختصاص دارد. پنجرههایی که در طول تابستان در معرض تابش مستقیم نور خورشید هستند، عملکرد تهویه مطبوع خانگی را دو تا سه برابر افزایش میدهند.
اگر در مناطق آفتابی زندگی میکنید، پنجرههای جدیدی را که کارکرد آنها براساس جذب انتخابی پرتوهای خورشیدی استوار است، مدنظر قرار دهید. برخی از اینگونه پنجرهها نیاز به تولید سرمایش را به نصف کاهش میدهند. اگر در مناطق سردسیر هستید، پنجرههای تکجداره خود را تعویض کنید و از پنجرههای دوجداره که داخل آنها گاز پر شده است استفاده کنید. در غیر این صورت نکات زیر را برای افزایش کارآیی پنجرهها مورد توجه قرار دهید:

– از پنجرههای مقاوم در برابر بادهای شدید که در کاهش ۲۰ تا ۵۰درصدی تلفات حرارتی موثر است، استفاده کنید. در اینگونه پنجرهها تمامی قسمتهای متحرک، هوابندی شده و به واسطه مواد انعطافپذیر به کار رفته در آن، تمام درز لبهها گرفته شده است.
– در صورت نیاز، پنجرههای مقاوم در برابر توفان را تعمیر یا هوابندی کنید.
– بر روی پنجرهها، سایبان رو به جنوب و غرب نصب کنید.
– از پردهها و سایبانها در طول شب استفاده کرده و آنها را در طول روز کنار بزنید.
– پنجرههای جنوبی منزل را به منظور استفاده بیشتر از تابش خورشید تمیز نگاه دارید.
– از نوار درزگیر استفاده کنید.
 

یا اگر در مناطق گرمسیر زندگی میکنید رعایت نکات زیر میتواند مفید باشند:
از سایهبان یا پارچههای سفید جهت انعکاس حرارت به بیرون خانه استفاده کنید.
همچنین پردهها را در جهت جنوبی و غربی بسته نگه دارید و از سایهبان در پنجرههای جنوبی یا غربی استفاده کنید.

روشنایی
افزایش بازدهی روشناییها، یکی از راههای موثر در کاهش مخارج برق مصرفی است. اگر ۲۵درصد از روشنایی خانه خود را با لامپهای کممصرف جایگزین کنید، مخارج برق شما تا ۵۰درصد کاهش مییابد. علاوهبر آن عمر لامپهای کممصرف، ۶ تا ۱۰برابر لامپهای معمولی است.
برای روشنایی خانه و محل کار به نکات زیر توجه داشته باشید:

– در آباژورها به جای لامپهای هالوژن از لامپهای کممصرف استفاده کنید. این گونه لامپها بین ۶۰ تا ۸۰درصد کمتر انرژی مصرف میکنند، نور و درخشندگی بیشتری تولید کرده و نسبت به لامپهای هالوژن سطح خنکتری دارند. 
– هنگام خرید این محصولات برچسب انرژی را مدنظر قرار دهید.
– به منظور جلوگیری از روشن ماندن چراغهای محوطه در طول روز از تایمر یا سنسور حساس به نور خورشید استفاده کنید.
– لامپهای گازی تزئینی محوطه را خاموش کنید. مصرف ناشی از روشن بودن فقط ۸ لامپ گازی در طول سال، بیشتر از انرژی حاصل از سوزاندن گاز طبیعی برای گرمایش خانهای با همان اندازه در طول زمستان است.
– نور وسایل تولیدکننده نور را روی نقطهای که مایل به استفاده از آن هستید، متمرکز کنید. به عنوان مثال، مهتابی را زیر کابینت بر روی سینک ظرفشویی قرار دهید یا هنگام مطالعه از روشنایی موردی نظیر چراغ مطالعه استفاده کنید.
– در میزهای متحرک یا لامپهای کف از لامپهای کممصرف استفاده کنید.
در هنگام انتخاب به اندازه آنها توجه کنید. بعضی از سوئیچهای خانگی با لامپهای بزرگتر سازگاری ندارند.
– یکی از بهترین اماکن جهت استفاده از لامپهای کممصرف، محوطه بیرونی ساختمانها، است؛ چرا که طول عمر این لامپها زیاد است.
– اگر در اقلیم سردی زندگی میکنید، حتما لامپی با بالاست مخصوص هوای سرد بخرید.
– لامپهای فلورسنت کممصرفی را انتخاب کنید که توان آن حدود یک سوم توان لامپ تنگستنی است که ممکن است استفاده کرده باشید.
– گردوخاک لامپها را به طور مرتب تمیز کنید زیرا یک لایه گرد و غبار میتواند ۵۰درصد کارآیی لامپها را کاهش دهد.
– بهتر است در راهروها، پاسیوها و ایوانها از لامپ با توان پایین استفاده شود؛ زیرا علاوهبر کارآیی بهتر، به دلیل نور ملایمی که دارند، حشرات موذی کمتری را به خود جذب میکنند.
– لامپهای هالوژن تولید حرارت میکنند که این امر، خطر آتشسوزی را به همراه دارد. از لامپهای کممصرف در آباژور استفاده کنید؛ چراکه این لامپها کممصرف هستند و مطمئنترند.
 

لوازم خانگی
لوازم خانگی حدود ۲۰درصد از مصرف انرژی خانگی را به خود اختصاص میدهند. لوازمی از قبیل یخچال، ماشین لباسشویی و اتو از نظر مصرف در این دایره قرار میگیرند.
هنگام خرید وسایلی همچون بخاری، یخچال، ماشین لباسشویی، اجاق گاز و غیره به برچسب انرژی آنها توجه داشته باشید. رده بالاتر به معنای بازده بیشتر، کاهش مصرف انرژی و صرفهجویی در هزینههای مصرفی است. رده A پربازدهترین و رده G کمبازدهترین است. بخاریهای بدون دودکش
استفاده از بخاری بدون دودکش گازی یا نفتی در اکثر کشورهای پیشرفته بسیار متداول است. این نوع بخاریها به دلیل بازده بالای ۹۸درصد انتخاب خوبی هستند.
البته استفاده از این نوع بخاریها در فضاهای بسته که اکسیژن چندانی رد و بدل نمیشود، میتواند خطرناک باشد. هنگام استفاده از بخاریهای بدون دودکش به نکات زیر توجه کنید:

– فقط از سوخت متناسب با نوع بخاری (نفتوگاز) استفاده شود. 
– به دلیل وجود سیستمهای ایمنی خاموشکننده در اثر کاهش میزان اکسیژن، این وسایل نباید توسط افراد غیرمجاز تعمیر یا دستکاری شود.
– تبدیل نوع سوخت این بخاری از گاز طبیعی به مایع یا بالعکس، به دلیل وجود سیستم ایمنی امکانپذیر نیست.
– در صورت خاموش شدن خودکار بخاری، بلافاصله اقدام به روشن کردن بخاری نکنید.
– تهویه فضا در هنگام کارکرد بخاری بدون دودکش الزامی است.یخچال
برچسب انرژی یخچال نشاندهنده میزان کیلووات مصرفی در طول سال براساس مدل یخچال است. عدد کوچکتر نشاندهنده مصرف انرژی کمتر یخچال و در نتیجه هزینه انرژی کمتر است. توجه به نکات زیر برای بهبود کارکرد یخچال مفید است:
– یخچال یا فریزر را روی درجه حرارت پایین تنظیم نکنید. درجه حرارت توصیهشده برای غذای تازه در یخچال، ۳ تا ۵درجه سانتیگراد و در قسمت فریزر ۱۵-درجه سانتیگراد است. اگر فریزر جداگانه برای نگهداری مواد غذایی در مدت طولانیتر دارید، دمای ۱۸-درجه توصیه میشود.
– جهت اندازهگیری دقیق دمای یخچال، دماسنجی را به داخل لیوان آب گذاشته، در وسط یخچال قرار دهید. پس از ۲۴ساعت درجه آن را بخوانید. برای اندازهگیری دمای فریزر نیز دماسنج را در بین بستههای منجمد مواد غذایی قرار دهید و پس از ۲۴ساعت دما را بخوانید.
– سعی کنید دفعات برفکزدایی دستی یخچال و فریزر را تا حد امکان کم کنید؛ زیرا کارآیی انرژی وسیله؛ پایین میآید؛ اما اجازه ندهید که قطر یخ تشکیلشده بیشتر از یک سانتیمتر شود.
– از سالم بودن درزبندی در یخچال و عدمخروج هوای سرد داخل آن اطمینان حاصل کنید. به این منظور، اسکناس یا تکه کاغذی را میان درب یخچال قرار دهید. در صورتی که به آسانی بتوانید آن را بیرون بکشید، مشخص میشود که نوار دور درب یخچال باید تعمیر، تنظیم یا تعویض شود.
– ظروف غذا یا آب را با سرپوش داخل یخچال بگذارید. غذاهای فاقد پوشش، رطوبت تولید کرده و موجب کار بیشتر کمپرسور میشود.
– یخچال را با فاصله مناسب از دیوار قرار دهید. در صورت امکان سالی یک بار کویل کندانسور را تمیز کنید، زیرا کارآیی یخچال با کویل تمیز بالاتر است. صرفهجویی انرژی در وسایل آشپزخانه
– زمانی که به آب کمی نیاز دارید یا درجه حرارت آب برای شما مهم نیست، شیر آب سرد را باز کنید زیرا در صورتی که شیر آب گرم را باز میکنید؛ حتی اگر آب خروجی شیر سرد باشد، مقداری انرژی مصرف میشود تا آب گرم وارد لولهها شود.
– اگر قصد دارید اجاق گاز بخرید، مدلی را که سیستم فندک دارد، خریداری کنید. فندک الکتریکی نسبت به شمعک، مصرف انرژی کمتری دارد؛ زیرا نیازی به روشن بودن دائم آن نیست.
– در اجاق گاز، شعله زرد نشاندهنده سوختن نامناسب گاز است و در واقع باید به رنگ آبی باشد. در صورت زرد بودن شعله، با یک تعمیرکار ماهر یا سازنده مشورت کنید.
– شعله پخشکن گاز و صفحه انعکاسگر زیر آن را تمیز نگه دارید؛ زیرا در این حالت انرژی گرمایی بهتر منتقل شده و انرژی کمتری مصرف میشود.
– برای جوش آوردن آب داخل کتری یا قوری، در آنها را ببندید. با این کار زمان جوش آمدن آب کوتاهتر شده، انرژی کمتر مصرف میشود. 
– اندازه شعله و ظرف روی آن باید متناسب باشد. در صورتی که از اجاق برقی استفاده میکنید، شعله زیر ظرف را چند دقیقه زودتر از زمان طبخ خاموش کنید؛ زیرا این شعله بدون استفاده از الکتریسیته برای مدتی گرم باقی میماند.
– جهت طبخ وعدههای کوچک از دستگاه الکتریکی کوچک استفاده کنید. یک تستر بین یک دوم تا یک چهارم وسیلههای بزرگ انرژی مصرف میکند.
– در صورت امکان برای آشپزی از مایکروویو استفاده کنید. این وسیله زمان طبخ را کاهش میدهد.

لباسشویی
نزدیک به ۸۰ تا ۸۵درصد انرژی مصرفی در لباسشویی مربوط به گرم کردن آب است. دو راه برای کاهش مصرف این انرژی وجود دارد: استفاده از حالت مصرف کم آب و تنظیم درجه حرارت پایینتر آب. بهتر است درجه حرارت آب، متناسب با میزان کثیفی و لکههای چربی روی لباس تنظیم شود. تنظیم درجه حرارت از حالت داغ به گرم میتواند مصرف انرژی را به نصف کاهش دهد. هنگام خرید به برچسب انرژی توجه کنید. این گونه ماشین لباسشویی احتمالا گرانتر خواهد بود؛ اما مصرف انرژی آن نسبت به نوع معمولی یک چهارم کمتر است و آب کمتری مصرف میکند. همچنین مقدار زیادی انرژی در زمان خشک شدن لباسها صرفهجویی میشود. زیرا بیشتر آب لباسها در حال آبگیری دورانی از لباس خارج میشود.

نوع مطلب :
برچسب ها : کاهش انرژی در مصرف سوختن.کاهش هزینه های سوختی.کاهش مصرف انرژی ددر صوخت، نحوه کاهش هزینه های سوختی.کاهش مصرف سوخت در ساختمان. قسمت دوم کاهش مصرف انرژی، در چه زمانی از لباسشویی استفاده کنیم.از چه ساعتای در مصرف انرژی خودداری کنیم.نحوه مصرف انرژی، کاهش هزینه های مصرف سوختی در ساختمان.نحوه کار کردن لباسشویی.چگونه از لوازا برقی خود استفاده کنیم.، تهران.تهرانپارس.قنات کوثر.سبلان.شهرک امید.سیدخندان.نارمک.رسالت.نیروی هوایی.کاشان.ایلام.کرمان.یزد.گرگام.سمنان.ابادان.شمالا.تاکستان.قزوین.رشت.کرمان.،
لینک های مرتبط :
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر